Az ablaka gyenge pont lehet. De van rá megoldás!
Olyan korban élünk, amikor számos megoldás létezik háztartásunk fűtési rendszerek hatékonyabbá tételére, a lakás szigetelésének korszerűsítésére, illetve akár megújuló energiaforrások használatára. Igyekeztem itt összegyűjteni azokat az információkat, amelyből megtudhatja, mire érdemes odafigyelnie akár már a tervezés időszakában is.
Egyre inkább közismert, hogy az ajtók és ablakok több szempontból is a ház gyenge pontjai. A meleg itt tud elillanni leggyorsabban – ha nem tesz ellene semmit. Az ablaktábla mindössze 2-4 cm vastag, az ajtó maximum 10 cm, a szökni vágyó melegnek csak ennyit kell áthidalnia, szemben a fal 30-50 cm-es vastagságával. Szerencsére az ablakok esetén számos olyan megoldás létezik, amelyekkel ez a hőveszteség minimalizálható.
A korszerű ablak jobban szigetel
Két üvegtábla kevesebb hőt enged át, mint egy, ebben nincs is semmi meglepő. A legmodernebb hőszigetelő ablakok már több üvegrétegből állnak, amelyek közé nemesgázt (argont) töltenek. Ez jobban szigetel, mint a levegő. Emellett a két üvegtábla belülről még egy láthatatlan ezüstréteget is kap, ami visszaveri a hőt a szobába. A peremek speciális kialakítása gondoskodik a légmentes zárásról, a tömítések védenek a párától és nedvességtől, amelyek megakadályozzák, hogy az ablak belülről bepárásodjon.
A korszerű ablaknak jobb a hőszigetelési mutatója is
Az úgynevezett „U-érték” az ablak hőszigetelési mutatója. Minél alacsonyabb ez az érték, annál jobbak az ablak hőszigetelési tulajdonságai. A modern izolált ablakok majdnem egy hőszigetelt fal hővédelmi képességével bírnak, és kevesebb hőt engednek át, mint a fából, műanyagból vagy alumíniumból készült keretük. Míg a hagyományos, általános üveg U-értéke 5,8, addig a legkorszerűbb, többrétegű hőszigetelő üveg mindössze 0,8-es U-értékkel rendelkezik.
Gyakran az üvegcsere is elég
Ahhoz, hogy hőszigetelő ablakokkal lássa el otthonát, sok esetben nem szükséges az egész ablakot kicserélni, elegendő lehet a keretek megtartása mellett mindössze az üvegtáblákat hőszigetelőre váltani.
Már az építkezésnél legyen előrelátó
Nagy ablakok a déli oldalon, kicsik az északin – hangzik az aranyszabály. A nagy déli fekvésű ablakfelületeken – speciális ablak beépítésével – a nap energiáját még fűtésre is használhatja. Ezzel szemben a ház északi oldalán elég, ha az ablakokat úgy méretezi, hogy a helyiségek még éppen elegendő fényt kapjanak. Természetesen a ház belső elosztását is célszerű ehhez igazítani, az északi oldalra kerüljenek azok a helyiségek, amelyek kevésbé fényigényesek, míg a napos déli oldalra azok, ahol a legtöbb időt töltjük, így például a nappali.
Mindig ellenőrizze az ablakok szigetelését
A legjobb ablaküveg sem ér sokat, ha az ablak szigetelései hibásak. Ezért ellenőrizze rendszeresen, hogy nem „húznak-e” az ablakai? Ha igen, tanácsos átellenőriznie a tömítéseket, fogantyúkat, zsanérokat, vasalatokat és illesztéseket. A régi szigeteléseket célszerű teljesen kicserélni. A mozgó részek pedig évente egyszer megérdemlik a körültekintő olajozást.
Szellőztessen!
Abszolút jól záró, jól szigetelt ablakok esetén különösen fontos a lakás rendszeres szellőztetése, mivel nagyobb a penészképződés veszélye. Rövid ideig, de akkor alaposan, 3-5 alkalommal naponta tanácsos otthonát átszellőztetnie.
Ha maradt még kérdése, facebookos oldalamon is szívesen segítek.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges