Az ablakfelújítás összetevői

Ablakfelújítás – ablakfelújítás összetevői

Amikor ablakunkat, ajtónkat szeretnénk felújíttatni, nem biztos, hogy egyből tudjuk, mit is kellene figyelembe vennünk. Talán mindenki sejti, hogy az ablaknak van mérete, formája és van valamilyen szigetelése. De az ablakcseréhez, vagy az ablakfelújításhoz más adatok is tartoznak. Javaslom, ismerkedjen meg ezekkel az információkkal is. Ez az írás ebben segít.

Az alapadatokon túl minden ablaknak van beépítési mélysége, amely az ablak- vagy ajtótok keresztmetszetének a méretét jelenti, azaz a tok vastagságát.

Nagyon fontos a K tényezőt megemlíteni, amely minél jobban közelít a nullához, annál magasabb hőszigetelésű az adott üveg/szerkezet. Tehát nem csak arról van szó, hogy az egyik drágább, mint a másik. Ez a különbség akár 40% hőszigetelési különbséget is jelenthet az általában néhány ezer forinttal drágább K=1,0 üveggel ellátott ablak javára. Amit tehát megspórol az olcsóbb, de kevésbé jól hőszigetelő ablak megvásárlásakor, azt a fűtésszámlához minden hónapban hozzá kell adni.

A következő adat, a légkamrák száma azt mutatja, hogy a műanyag nyílászárók tok és szárnyprofiljában hány kamra található elkülönítve. Ez fokozza az ablakprofil hőszigetelését, tehát minél több a légkamra, annál jobb a hőszigetelés. Fontos, hogy a kamraszám növelése a beépítési mélység növelésével is járjon.

Miért vetemedik a műanyag?

Az ablakok élettartamát elsősorban a hőmérséklet-változások, és a kivitelezés minősége befolyásolja. Az ablakzsanérokon található, állító csavarokkal tökéletesen egymáshoz lehet igazítani a tokot és a szárnyat. De ennek állítási lehetősége véges, és tudott, hogy a műanyagot gyalulni nem lehet. Ha ezt nem lehet megoldani, és a beállítástól függetlenül szorul az ablak, akkor nem a hőmérséklet miatt vetemedik az ablak.

A következő bekezdések elsősorban a műanyagból készült ablakokra vonatkoznak. Aki a fa mellett dönt, e sorok nagy részét nyugodtan átugorhatja.

A műanyagnak viszonylag nagy a hőtágulása. A gyártás során ezt is figyelembe veszik, így a szárny és a tok egymáshoz viszonyított mérete ennek tudatában készül el.

Nyáron a fehér ablakszárnyak akár +50 Celsius fokig is felmelegedhetnek. A színesek hőmérséklete pedig elérheti a +70 fokot is. Télen viszont akár a -20 foknál hidegebb külső hőmérséklet mellett is el kell látniuk feladatukat. Persze ezek az értékek csak a külső oldalra vonatkoznak, hiszen a lakás felőli oldalon belülről, egész évben 18-25 fok közötti a hőmérsékletük.

E szélsőséges hőmérséklet különbségek okozta vetemedés miatt kerül az ablakokba az acélmerevítés. Ezért fontos a merevítéshez használt anyag vastagsága, az idom formája és a benne lévő hajlítások száma, ami a kellő merevséget fogja biztosítani a szerkezetnek.Találkoztam már olyan műanyag ablakkal, amiről utólag kiderült – talán az olcsóbb ár miatt? –, nem rakták bele az acél merevítést . A merevítés helyére műanyagból készült extrudált rúdat tettek. Így az ablak könnyebben vetemedik, és a sarokmerevítésnél képes eltörni. Adódik a kérdés, hogy tudjuk-e ellenőrizni, benne van-e a megfelelő merevítés a műanyag ablakban. Erre a tömör válaszom: sehogy.

Sajnos ma általános gyakorlat az ablakgyártó cégeknél, hogy ott próbálnak spórolni, ahol a megrendelő nem látja, vagy ahol nem tudja ellenőrizni, tehát elsősorban a belső merevítőkön, azok rögzítésén és a vasalatokon.

A merevítésnek nem elég csak benne lennie a profilban, hanem ahhoz maximum 30 centiméterenként hozzá is kell csavarozni, mivel a merevítés nem csak a hőtágulás okozta elmozdulásokat akadályozza meg, hanem kellő stabilitást kell biztosítania az üvegszerkezetet megtartó szárnynak, és az üvegezett ablakszárnyat megtartó toknak. Amikor egy ablak szárnyát becsapja vagy éppen kivágja a huzat, 50 kilogramm felett lendülő tömeget kell megtartania a merevítésnek.

További részletek

Sarkalatos pontja az ablakoknak a vasalat is. A vasalat típusától függ a nyílászáró nyitási módja (nyíló, nyíló-bukó, toló-bukó, stb.). A vasalat teszi könnyűvé, vagy pont nehézkessé a kezelhetőséget, valamint a biztonságért is ez felel, ezért is fontos, hogy minőségi vasalatot válasszunk. Ehhez kapcsolódik az úgynevezett hibás működtetésgátló, amely megakadályozza az ablakok nyíló helyzetéből történő átállítását bukó helyzetre, vagy fordítva.

Ennyi mindent tartalmaz tehát a nyílászáró ára. A legfontosabb tételek összefoglalva tehát: maga a nyílászáró (profil, üveg, vasalat), a párkány, a takaróléc (elsősorban panellakásban szükséges), bontási-beépítési díj, szállítási díj, és a törmelék elszállításának a díja. Ezekre érdemes figyelni, amikor árajánlatok között böngészik.