Az öné hány kamrás?
Bár ma már vérre menő vitát folytatunk egy autó, vagy egy mobiltelefon tudásáról, még az ablakok terén nem ekkora tudatossággal választunk. A legtöbb ügyfelem nem lát különbséget két ablak között, hiszen mindkettő fehér (vagy fa ablak esetén fa színű) és üveg van benne, ezért az egyetlen paraméter, ami alapján dönt, az az ajánlati ár végösszege. Emiatt pedig sokszor csalódik. Mit lehet ez ellen tenni?
Legyünk tudatos vásárlók az ablakok terén is
Az ablakprofilok belül kamrákra vannak osztva. Ezek a kamrák javítják az ablakprofil hőszigetelését és stabilitását. Aki utánajárt az interneten, vagy a boltban, már ismeri az U (hőszigetelő képességet jellemző) értéket, és ez alapján próbál meg dönteni két szerkezet között. Ez az érték mutatja meg, hogy 1 négyzetméter felületen egységnyi idő alatt 1 foknyi különbség esetén hány watt energia távozik. A leggyakrabban az Ug, vagyis az üveg értékével fog találkozni a hirdetésekben, pedig a hőszigetelésben nagy szerepe van az Uf, vagyis a keret hőátbocsátási tényezőjének is. Itt tudják átverni először.
Maga az alacsony szám is tévútra vihet, hiszen a sztenderd két rétegű üvegezés minden nyílászáróban egyforma műszaki paraméterekkel rendelkezik. A mostani profilokban 4-4mm üveg között 16mm argon gáz található, illetve a belső üvegen egy Low-e bevonat. A mai üvegszerkezetekben a két üveglap között egy alumínium távtartó helyezkedik el. Az üveg valódi hőátbocsátási tényezője emiatt erősen függ a terület/kerület aránytól, hiszen az alumínium távtartó hőhidat képez, ami lerontja az üveglapok és a gáztöltés hőszigetelő képességét.
Divatos profilok
A legnagyobb mennyiségben eladott nyílászáró típus a 70mm széles 5 légkamrás szerkezet. Ez nem véletlen. Régebben az 50 mm-es profilt volt a divat, aztán elindult a verseny. A mostani, 70-es szerkezeti vastagságnál az lett az ideális, ha 5 kamrára osztják.
Ám a 70 mm-es szélességű profilba hiába varázsol bele a gyártó 6-7-8 légkamrát, az már nem növeli a hőszigetelő képességet önmagában. Ez csupán marketingeszköz, mert a vásárlók egy részében az a téveszme él, hogy minél több a kamra, annál jobb az ablak. Tehát bármilyen csodát is ígér egy gyártó/kereskedő, egy ilyen profil hőszigetelő képessége minden esetben 1,3-1,4 W/m2 közötti érték.
A kamrák számának növelése csak akkor javítja a hőszigetelő értéket, ha ezzel párhuzamosan a profilszélesség is növekszik. Ami valóban javító tényező lehet, ha a tok és a szárny kapcsolatánál három síkon történik a záródás, azaz a profilba bekerül egy középtömítés.
Fontos az üveg is
A mai modern műanyag ablakok többrétegű hőszigetelt üvegezéssel készülnek. A legelterjedtebb felépítés a 4 float – 16 argon – 4 Low-E üvegezés. Ez annyit tesz, hogy kettő 4 mm-es üveg között van egy 16 mm-es nemesgáz réteg távtartóval. Az egyik üvegen Low-E (lágyfém bevonat) van, amely tovább csökkenti a hőátbocsátási tényezőt.
Zárásként a legfontosabb szempont: nyílászárót nem egy évre veszünk, így biztosan nem a legolcsóbb ablakkal vagy ajtóval spórolunk!
Ha érdeklődik a modern ablakok jellemzői iránt, facebookos oldalamon is érdemes szétnéznie.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges