Épületfizikázzunk kicsit: az U-értékről

Ablakfelújítás – épületfizikázzunk kicsit: az U-értékről

Az érdeklődő lakástulajdonos egyre több helyen olvashatja, láthatja az úgynevezett U-értéket. Termékismertetőkön, felújítók szórólapjain, honlapjain szerepeltetik, és sokan igyekeznek utánajárni, a megvenni kívánt szerkezet milyen épületfizikai paraméterekkel rendelkezik. Az U-érték kilépett a szűk szakmai nyelvből a köznyelv felé. Ismerkedjünk meg vele mi is.

Aki ablakcserét tervez, a kiszemelt nyílászáró legfontosabb tulajdonságaként az U-értékkel találkozik. Aki építkezne, vagy energiacímkét készíttetne, szintén ezzel a kifejezéssel találkozik elsőként. Sokan sejtik, hogy a szigeteléssel kapcsolatos fogalom az U-érték, de nem mindenki tudja, pontosan mit jelent.

Mi a hőátbocsátási tényező?

A hőátbocsátás fizikai nyelven szólva hőközlés. A szilárd épületszerkezeten keresztül hő áramlik a melegebb közeg felől a hidegebb közegbe.

A hőátbocsátási tényező teljesebb megértéséhez szükséges egy másik fogalom – a hővezetési tényező – megismerése. A hővezetési tényező annak a fokmérője, hogy milyen mértékben áramlik át a hő az adott anyagon adott idő leforgása alatt. Általánosságban elmondható az, hogy a nagyobb sűrűségű anyagok jobb hővezetők (nagyobb a hővezetési tényezőjük), azaz rosszabb hőszigetelők, a kisebb sűrűségűek pedig jó hőszigetelők (kisebb a hővezetési tényezőjük).

A hővezetési tényező mértékegysége: W/mK (azaz: Watt/méter*Kelvin)

A hőátbocsátási tényező azt jellemzi, hogy egységnyi felületen keresztül egységnyi hőmérsékletváltozás hatására hány Watt hőáram halad át. Minél alacsonyabb ez az érték, annál jobban hőszigetel a szerkezet.

A hőátbocsátási tényező jele: U – régebben kis k-betűvel jelezték, ezért előfordulhat, hogy egyes termékismertetőkben még mindig ezzel a formájával találkozhatunk.

A hőátbocsátási tényező mértékegysége: W/m²K (azaz: Watt/négyzetméter*Kelvin)

Nagyon fontos megérteni a két fogalom közötti különbséget: míg a hővezetési tényező egy adott építőanyag (tégla, hőszigetelés, beton stb.) jellemzője, addig a hőátbocsátási tényező egy konkrét – adott vastagságokkal rendelkező, akár több rétegből összetett – épületszerkezet fokmérője.

Falszerkezeteink csak a legritkább esetben homogén jellegűek (pl. vályogfal), a hőátbocsátási tényező számítása az összetett falszerkezeteknél válik komplexebb feladattá. A mai magyar szabályozás értelmében szinte mindig szükséges hőszigetelés beépítése, ezért az épülő falszerkezet általában többrétegű.

Egy adott szerkezet U-értékét kétféleképpen csökkenthetjük: az egyes rétegek vastagságának növelésével, illetve az anyag hővezetési tényezőjének csökkentésével.

Nyílászárók esetében fontos, hogy ne csak az üveg U-értékét vizsgáljuk. A keret és a tok minden esetben lerontja az üveg teljesítményét.

Ha több ablakfelújítással kapcsolatos hírre, információra kíváncsi, érdemes Facebook oldalamat is követnie.