Ha nem vigyázunk, elfogyhat a levegő…
A jól szigetelő ablak bent tartja a hőt, de kint tarthatja az oxigént. Van foganatja a szén-monoxid-mérgezés veszélyére felhívó kampányoknak, de még mindig nem eléggé. A kéményseprők tapasztalatai szerint a problémát inkább az okozza, hogy az emberek a régen berögzült szokásokon, állapotokon nem akarnak megváltoztatni. Vagyis, ha a kéményseprő valamilyen műszaki módosítást javasol, az a válasz, hogy az már tíz éve úgy van…
Akadnak olyan dolgok, amikről nem is gondolják az emberek, hogy baj lehet belőle. Például a jó hőszigetelő műanyag nyílászárók csukott állapotban szinte megszüntetik a légellátást, és a nyílt égésterű tüzelőberendezések számára elfogyhat az oxigén. Ha pedig egyszerre fűtünk a konyhában, és működik a páraelszívó is, akkor utóbbi nemcsak a levegőt veheti el az égéstől, de a szén-monoxidot is bejuttathatja a helyiség légterébe. Ködös, szeles időben nehezebben húzza ki a kéményből a füstöt a huzat, sőt, az is előfordul, hogy a külső nyomás miatt az égéstermék visszaáramlik a házba.
Mi is mindig felhívjuk az ingatlantulajdonosok figyelmét ezekre a problémákra, és a megoldási javaslatokat is elmondjuk. Így például, hogy érdemes megtartani a fa ablakokat. Vagy ha ez nem lehetséges, akkor léteznek olyan műanyag nyílászárók, melyekben légáteresztő rész van, de beépíthetünk légáteresztőket a falba is. Szerencsére terjed a szén-monoxid-érzékelők használata, vannak megbízható, jó minőségűek a boltokban. Másrészt viszont továbbra is jellemző, hogy sokan elhanyagolják tüzelőberendezéseik karbantartását: kiégett gázkazánnal, kormos kémény mellett fűtenek. A berendezés típusától függően évente vagy kétévente felül kell vizsgáltatni azt, mégpedig szakemberrel! Gyakori hiba, amikor nem megfelelő anyaggal, például nedves fával tüzelnek, vagy túl hamar lezárják az égésteret, és ezért kevés oxigénhez jut a tűz, a kémény pedig elszurkosodik.
A kéményseprők munkájuk során olykor kirívó szabálytalanságokkal szembesülnek, többek közt, amikor az ingatlantulajdonosok nem takaríttatják a kéményt, a kazánt; találkoztak teljesen eldugult hőcserélővel, ami egyáltalán nem levegőzött, és a háziak közölték, hogy öt éve senki sem nyúlt hozzá… Kevesen tudják, de a kazáncserét be kell jelenteni a kéményseprőknek, akik szakvéleményt adnak hozzá. Ez azért fontos, mert bár az üzletekben kapható kazánok megfelelő minőségűek, nem biztos, hogy elegendőek az adott környezetben. Az előzetes vizsgálatkor kiderül, hogy a légtérhez, a kéményhez és a rendszer más elemeihez hibamentesen illeszkedni fog-e az új eszköz. Egyébként ma már csak kondenzációs kazánokat lehet telepíteni, ezek zárt rendszerűek, vagyis a levegőt nem a lakásból nyerik, és az égéstermék sem juthat ki, tehát elvileg nem történhet esetükben szén-monoxid-mérgezés.
Ha további információkra van szüksége, nézzen szét facebookos oldalamon is.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges