Ha nem zár jól az ablakunk

Ablakfelújítás – ha nem zár jól az ablakunk

Az idő múlása nemcsak magukat az ablakokat érinti, hiszen – az akár több évtizedes – használat a zárszerkezeteket is ugyanígy igénybe veszi. Az ablakzárak elromlása esetén nem kell rögtön az egész ablakot kidobni, az új zár miatt rengeteg pénzt költeni egy teljesen új nyílászáróra. Hiszen ez a gond az ablakzár javításával vagy épp cseréjével tökéletesen megoldható.

Maguk a zárak a legtöbbször masszív szerkezetek, így először mindenképp a javítást érdemes erőltetni. Cserére csak legvégső esetben szokott sor kerülni, azt ajánlom, erről a hiba súlyosságának megállapítása után szakember döntsön.

Sok a tömítés?

Gyakran az is előfordul, hogy a gond nem a zárszerkezetben van, noha az ablak nem zár megfelelően. Sokszor, főként a házilag kivitelezett ablakszigetelések esetében az okozza a gondot, hogy a szigetelőanyag méretét nem megfelelően választották ki. Amikor valaki úgy akar biztosra menni, hogy sokkal vastagabb szigetelést tesz az ablakba, mint amekkora abba való lenne, többet árt, mint használ.

Ez az elméretezett szigetelés lehetetlenné teszi az ablak tökéletes, légmentes záródását és ezzel el is veszti az értelmét. Ha ilyen esetben mégis erőltetjük az ablak teljes záródását, azzal könnyedén elérjük az ablakszárnyak elvetemedését is. Az elvetemedett ablaknál elsőként a passzítást kell orvosolni, ezután következhet a zárak javítása.

Kopott tengelyű zárak

A pallótokos ablakokon általában elfordítós kengyelzár található.

Kengyelzár

Ennél a zártípusnál a leggyakrabban előforduló hiba a tengely kopása, minek következtében az ablakszárny nem tud szorosan a tokba illeszkedni, laza lesz, vagy nem lehet becsukni. A gerébtokos ablakoknál bevésős és beeresztős zárak a jellemzők.

Bevéső zár

Itt szintén a tengelykopás a legfőbb hibafaktor, de az sem ritka eset, hogy ablakfestéskor annyi festék kerül a zárnyelvhez, hogy az beragad. Ebben az esetben a leggyakorib eset, hogy az erőltetés miatt a kilincs elforog a zárban, így se bezárni, se pedig kinyitni nem lehet. Ilyenkor célszerű eltávolítani a festéket és többször megpróbálni a zárnyelv elfordítását, amikor annak már van helye szabadabban mozogni. Ha a zárnyelv a folytonos használattól kilazul, külön ki lehet cserélni azt is (erre nem sok szükség van). Ehhez a művelethez a kilincset és a zártestet is el kell távolítani, csak ezután tudunk hozzáférni a zárnyelvhez.

Érdemes szépen zárni

A gerébtokos ablakok másik jellemző zárszerkezete a  bascule-rúdzár és a forgórudas zár.

Bascule-rúdzár

Ezekről általában elmondható, hogy általában nem a használat során károsodnak, hanem a rozsdától vagy a lefolyt festéktől működnek nehézkesebben. A megtisztítás és olajozás után ebben az esetben nem szükséges a zárak cseréje. Az ablakzárakra a használat során is megéri odafigyelni, ne rángassuk, ne erőltessük, hanem a hiba okát próbáljuk felderíteni. Időszakonkénti karbantartással pedig élettartamuk jelentősen meghosszabbítható. Ez a zártípus, ha odafigyelünk rá, akár élethosszig is kiszolgál bennünket.

További információkat talál az ablakokról facebookos oldalamon.