Harmóniában a szigeteléssel
Avagy hogyan érdemes összehangolni a klímaberendezést a homlokzati szigeteléssel? Ugyanis mindkettő egyre fontosabb szerepet játszik a modern épületek energiahatékonyságának javításában. Cikkünk e témát járja körül.
Fontos már az elején megemlíteni, hogy az épületek szigetelésének célja nem csupán a hőveszteség csökkentése, hanem a komfortérzet növelése is, különösen azokban az időszakokban, amikor a hőmérséklet szélsőségesen magas értékeket ér el. A szigetelés révén télen a meleg bent marad az épületben, míg nyáron megakadályozza, hogy a hőség bejusson – így csökkentve a fűtési és hűtési igényeket.
A kültéri egység és a hőhidak kérdése
A hőmérséklet emelkedése, amely a klímaváltozásnak is köszönhető, egyre több embert ösztönöz arra, hogy klímaberendezést szereltessen otthonába. Egy napsütötte lakásban a nyári hőség gyakran tud elviselhetetlenné válni, így a klíma szinte megkerülhetetlen része lesz az otthonnak. Amikor egy új klímaberendezés kültéri egységének elhelyezéséről van szó, gyakran nem gondolunk arra, hogy az épületre később homlokzati szigetelést is szeretnénk majd tenni. Ám, ha a klíma kültéri egységét nem megfelelően helyezzük el, komoly problémák adódhatnak a későbbi szigetelés során. Ezért már a homlokzati szigetelés telepítése előtt érdemes gondolni a klímaberendezés kültéri egységének elhelyezésére is. A legtöbb esetben a kültéri egységet falra szerelt konzolokon helyezik el, amelyek stabil rögzítést biztosítanak. Azonban fontos tudni, hogy a konzolok így hőhidat képezhetnek, amely negatívan befolyásolja a szigetelés hatékonyságát.
Hogyan maradhat hatékony?
A probléma elkerülése érdekében célszerű a kültéri egységet egy ideiglenes konzolra helyezni, amelyet a homlokzati szigetelés telepítésekor le lehet szerelni. Ezt követően a konzol alatti részt szigeteléssel lehet ellátni, majd a kültéri egységet visszaszerelni. Így minimalizálható a hőhíd kialakulása. Fontos azonban, hogy a konzolok mérete és elhelyezése összhangban legyen a tervezett szigeteléssel, mivel, ha a konzol és a fal között nem marad elegendő hely, a klímaberendezés működése romolhat. Ha a szigetelés túl vastag, azaz nem marad elegendő hely, akkor a klímaberendezés hatékonysága csökken, a kültéri egység pedig gyorsabban koszolódik, ami rontja a teljesítményét és megnehezíti a karbantartást. A klímaberendezés hatékonyságának megőrzése érdekében legalább 12–15 cm távolságot kell hagyni a kültéri egység és a fal között, hogy a ventilátor megfelelően tudja forgatni a levegőt.
Ezért, ha lehetséges, a klímaberendezés telepítését mindig bízzuk szakemberre, még a nyári kánikula előtt, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a rendszer optimálisan fog működni, és a későbbi szigetelési munkálatok sem fogják befolyásolni a hatékonyságát. A megfelelő tervezéssel és a szakértők bevonásával hosszú távon biztosítható a kellemes belső hőmérséklet és az épület energiahatékonysága is.
Ha további ablakfelújító tippekre kíváncsi, nézzen szét facebookos oldalamon is.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges