Hogyan kerül az árnyékoló az ablak elé?
A zsalugáterek és spaletták a nyári melegben hűtenek, ősszel, télen pedig hőszigetelőként működnek. Egyre többen gondolkodnak arról, hogy érdemes lenne házuk homlokzatát feldobni ilyen árnyékolóval, nekik szól ez a cikkem.
Általában a zsalugátereket és a spalettákat, ha arra lehetőség van, falkávában épített ablakok keretére, esetleg külön alátétlécre erősítik fel. A szárnyaikat ebben az esetben speciális kivetőpántok fordítják ki a külső falsík elé. A kinyitott szárnyakat vagy egyszerű kitámasztó pálcák, vagy újabban a falsíkra rögzített rugós horgok rögzítik, amelyek szeles időben meggátolják a becsukódásukat. Ez utóbbiaknak azonban az ablakból kinyúlva elérhetőnek kell lenniük.
Ha túl nagy az ablaknyílás szélessége, ezt osztott szárnyú a zsalugáterekkel lehet kezelhetőbbé tenni. Ezeknél a kivetőpántok nagyobb terhelhetőségűek, és a szárnyrögzítők mérete is az egymásra csukódó szárnyak összvastagságához igazodóak.
Ha viszont nincs mód a zsalugáterek, spaletták ablakkeretre, illetve a falkávába szerelésére, akkor ezek szárnyait sima elforduló pántokkal közvetlenül a külső falsíkra szokták rögzíteni.
Arra azonban minden esetben ajánlatos gondolni, hogy a zsalugáterek nem állják útját a rovaroknak, ezért az ablakok elé ajánlatos rolós szúnyoghálót szerelni, amely belülről könnyen kezelhető, és nem akadályozza a zsalugáterek, spaletták rúdzárainak a kezelését.
A zsalugátereket - megfelelő szabad falfelület esetén - a falsík előtt eltolható módon is fel lehet szerelni. A szárnyakat ilyenkor alul-felül alumínium sín vezeti meg, és a szárnyak görgői teszik könnyen mozgathatóvá. Ez a felerősítési mód az osztott szárnyú táblák esetében is elég megszokott, és előnye, hogy a szél hatásainak alig van kitéve. Becsukott állapotban a tolózár a sínpáron rögzíti az oldalra tolható árnyékoló táblákat.
Karbantartási igények
Mivel a zsalugáterek és spaletták is általában fenyőfából rendelésre készülnek, ezek már eleve felületkezeltek. Gyártótól függően különféle lazúros felületvédelemmel ellátott mindegyik készítmény, ám ennek ellenére 2-3 évenként bevonatukat fel kell újítani. Finom felületi átcsiszolás után ajánlatos vékony lazúrral újból átvonni a faszerkezetek minden rézét. Gyakran ezt a gyártó is vállalja, ami garantálja a bevonatok hosszú távú hatásosságát. Ha viszont a felújítás saját munkával szeretnénk elvégezni, akkor is a gyártó ajánlotta bevonó anyagát célszerű használni, mert így biztosíthatjuk leginkább a felkent bevonat tartósságát.
Minden zsalugáternél, spalettánál rendszeresen vizsgálni és esetenként javítani kell, az a pántok és zárszerkezetek rendszeres ápolása, kenése, és a meglazult vasalatok megfelelő szilárdágának a biztosítása. Ez esetenként csak a kötőelemek utánhúzásából, a zárszerkezetek kenéséből áll, viszont a kopott csapos pántok cseréje nagyon ajánlott.
Ha bővebben is érdeklődik a témában, facebookos oldalamon is szétnéznie.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges