Kapcsolt gerébtokos ablakzárak jellemzői és gyakori hibái

Ablakfelújítás – Kapcsolt gerébtokos ablakzárak jellemzői és gyakori hibái

A nyílászárók talán legfontosabb alkatrészei a zárak. Helyes működésük, illeszkedésünk, esztétikájuk fontos alkotóeleme a korszerű és rezsikímélő ablakoknak. Kevés idegesítőbb dolog van, mint ha az ablakot nem, vagy csak nehezen lehet becsukni, ha az váratlanul kinyílik, ha a rossz illeszkedés miatt csukott állapotban is árad befelé a hideg. A legtöbb ablakzár élettartama rendszeres karbantartás, olajozás mellett megduplázható. A régi, bevált szerkezetek legtöbbje megmenthető, javításuk az új zárszerkezethez képest negyed-fél áron megvalósítható. Jól illusztrálja ezt az állítást a tény: míg egy új bukó-nyíló ablak zárcseréje akár 30 ezer forint is lehet, addig egy kapcsolt gerébtokos ablak zárcseréje maximum 6–10 ezer forint.

Jellemző zártípusok

Nyelvzár, úgy is hívják, félfordítós zár: A zártípust az 1900-as évek eleje óta használják. Igen megbízható, a meghibásodás esélye minimális. Ha mégis megtörténik, az erőltetett kilincsfordítás miatt szokott lenni, ilyenkor nem bír belefordulni a zárnyelv a tokon kialakított záródarabba.

Rúdzár, más néven Bascule zár:  Szintén a múlt század fordulója óta használják. Először kovácsoltvasból  készítették, van olyan, ami még a mai napig is tökéletesen működik. A szerkezetről annyit érdemes tudni, hogy a meghibásodási esélye ennél a legkisebb. Ha mégis előfordul, azt tapasztalhatjuk, hogy körbeforog a kilincs, vagy záráskor a rudazat nem működik, így nem lehet bezárni az ablakot.

Ráfordulós zár, vagy körmös zár: A zártípust az 1960-as években kezdték el beépíteni. A szerkezetnek fém a fémen csúszós mechanikája van [képünkön látszik is], amely gyorsan elkopik. A zártípust nem érdemes használni, mert ez a legrövidebb élettartamú. Meghibásodásakor a záró rész [képünkön] nem fordul el teljesen, ezáltal nem lehet bezárni az ablakot. Érdemes ezt a zárat mihamarabb rúdzárra cserélni.

Talpas félfordítós zár: A zártípust az 1900-as évek elejéig  használták, később háttérbe szorult. Az emberek ráuntak, hogy nehézkesen lehet csak zárni az ablakot (bizony két kéz kell ahhoz, hogy bezárjuk). Komoly esély van rá, hogy élethosszig és tovább kiszolgál bennünket, gondot csak a gyatra miőségű anyag okozhat benne. Ez a zár leggyakrabban a régi műemlék polgári lakásokban fordul elő. Gyakori még előfordulása a kifelé nyíló, kapcsolt gerébtokos ablakoknál.

Ha további kérdése maradt, facebookos oldalamon kérdezhet tőlem.