Kire bízzuk az ablakfelújítást?

Ablakfelújítás – Kire bízzuk az ablakfelújítást?

A mai nyílászárók, legyenek akár fa, műanyag vagy alumínium szerkezetek, különféle hőszigetelő képességű üveggel rendelkeznek. Mivel az ablakok legnagyobb része üvegből van, ezért tűnik elsőre jó választásnak, ha rábízzuk a komplett ablakfelújítást az üvegesre. Pedig a munka nagy része nem az üvegezés. Ha valóban jó minőségű, sokáig tartós ablakot szeretne, mindenképpen szüksége lesz egy asztalosra.

Már évtizedekkel ezelőtt felmerült az igény a lakóházak hőveszteségének csökkentésére, többek közt erre szolgáltak a kétrétegű, kapcsolt gerébtokos- vagy az egyesített szárnyú ablakok. Ezek persze a mai, korszerű nyílászárókhoz képest még nem tökéletes hőszigetelési képességgel rendelkeztek. Éppen ezért sok esetben merül fel ezeknek a régi fa ablakoknak a felújítása. Ennek mindenképpen része egy új, modern, tökéletes hőszigetelő képességgel rendelkező üveg beszerzése. De ezzel még nem jártunk dolgunk végére.

Biztos, hogy csak üvegezés?

Az új üveg kiválasztása természetesen fontos feladat, de az ablakot fel kell készíteni a modern üvegek fogadására. Ez pedig egyértelműen asztalosmunka. Hiába áll legnagyobb részt üvegből egy ablak, nagyon el lehet rontani az egész felújítást, ha a tok nem képes megfelelően kezelni az új üveget. Már akkor érdemes asztaloshoz fordulni, amikor választás előtt állunk. Bírni fogja a profil az új üveget? Milyen előnyei és hátrányai vannak bizonyos ablaktípusoknak és üvegfajtáknak? Mit kell tenni annak érdekében, hogy a felújított fa és az új üveg tökéletesen passzoljon? Ezekre a kérdésekre elsősorban asztalos tud választ adni.

Ha elmulasztja ezeket a kérdéseket feltenni, vagy csak rábízza magát egy kereskedőre, nem csak az lesz a gondja, hogy nehezen nyílik, vagy csukódik az ablak. A nem megfelelően előkészített profilnál ömleni fog a meleg az utcára. Hiába a perfekt üvegezés, ha a tok miatt még mindig pazarolja az energiát.

Mit tud az asztalos?

Az asztalos mester az üvegezés előtt profillécet épít az új, hőszigetelt üveg befogadására. Lekezeli, felújítja a fát, megnézi, van-e olyan hibája, amelyet orvosolni kell. Azt is megmondja korrektül, ha az ablak annyira rossz állapotba került, hogy nem éri meg felújítani, és mindenképpen cserélni kell.

Munkája az üvegezés végén is akad: az épületasztalos fogja elkészíteni a gumitömítést, hogy semmiképpen ne az utcát fűtse. Ő fogja beállítani az új ablakot, ellenőrzi a zárakat, és hogy jól passzol-e az ablak a keretbe a felújítás után is.

A felújítás akkor fog maradéktalanul örömére szolgálni, ha olyan mestert keres, aki minden munkafázist magára vállal. Tehát a felméréstől a felújított ablak átadásáig minden feladatot maga vállal, és kezeskedik arról, hogy az ablak felújítás után tökéletes lesz. Ha szétdarabolja a munkafolyamatokat, vagy kispórolná egyiket, másikat, akkor nagy esélye van annak, hogy az eredmény inkább bosszúságot okoz, semmint örömet.

Ne kockáztasson, bízza inkább valódi, referenciákkal rendelkező szakemberre az ablakfelújítást.

Ha további kérdése van, szívesen válaszolok facebookos oldalamon is.