Meghálálják az ápolást a fa felületek
Egyszerű, saját kezűleg is végezhető felújításokkal gyakran hosszú távon lehet a háztartásunk kellékeinek eredeti szépségét és tartósságát megőrizni. A fa ablakok esetén lazúrokkal és festékkel kezelt kültéri fafelületeket megfelelő időközönként felújítást igényelnek.
Az időjárás változása természetes fokozottan veszi igénybe a faanyag védelmét szolgáló bevonatokat. A levegő relatív páratartalmának függvényében a faanyagok zsugorodnak és dagadnak (hiszen a penész megjelenése ellen speciális páraáteresztő-képességgel rendelkeznek). A fa mozgását a kültéri bevonatok rugalmasságuknak köszönhetően hosszú időn keresztül követni tudják, de idővel a bevonaton szabad szemmel nem érzékelhető mikro-repedések jelennek meg. A bevonati rétegek a kültéri tényezők hatására tehát elvékonyodhatnak és megrepedezhetnek, ezáltal fokozottan csökken a fából készült szerkezetek védettsége. A lazúrok és festékek „öregedésével” egyre nagyobb a veszélye a gombafertőzés kialakulásának is.
Érdemes tehát a lazúros és a festett felületeket évente legalább két alkalommal speciális szerrel áttörölve felfrissíteni. A vizes-bázisú lazúrrendszer felújítását kettő, legfeljebb hároméves időközönként el kell végezni. A feladathoz szintén speciális faápoló termékek állnak rendelkezésre. A vizes-bázisú fedőfestékrendszert háromévenként ajánlott felújítani. A felújításhoz megfelelő színkódú javítófestéket kell beszerezni.
A lazúros és a festett felületeket frissítőkezelés előtt tiszta, enyhén vizes vagy híg mosogatószeres rongydarabbal alaposan le kell tisztítani. A tiszta és száraz felületre új rongydarabbal egyenletesen kell a felújító anyagot felhordani.
Felújítás előtt a felületekről a zsíros olajos szennyeződéseket le kell mosni, illetve törölni, majd 220–240-es csiszolópapírral, vagy 120–150-es csiszolószivaccsal, esetleg finom fokozatú filces csiszolóanyaggal a felületeket alaposan meg kell csiszolni, és a keletkező csiszolatport tiszta rongydarabbal vagy ecsettel el kell távolítani. A megtisztított felületre legalább két rétegben hordjanak fel a felújító lazúrból vagy festékből.
Amennyiben erősen leromlott minőségű, elhanyagolt szerkezeteket kell felújítani, érdemes a régi bevonatot teljesen eltávolítani. A felületeket durvább, 180-as papírral nyers fafelületig vissza kell csiszolni. Portalanítás után a repedezett faanyag megfelelő minőségű fatapasszal glettelhető, majd száradása után síkba csiszolható.
A következő lépésben impregnáló alapozót kell használni a kiválasztott színnek megfelelően. Az alapozás után – kivárva a megfelelő száradási időt – két réteg fedőlazúrt vagy fedőfestéket kell felhordani. Az első réteg megszáradása után ne felejtsenek el köztes csiszolást végezni 220-240-es csiszolópapírral, vagy 100-120-as csiszolószivaccsal. Mechanikai sérülés esetén a javítást haladéktalanul el kell végezni.
Az alapozót nem szabad, míg a fedő lazúrt és festéket legfeljebb 10% víz hozzáadásával lehet hígítani. Két felújítási ciklus között a fa felületek tisztításon kívül különleges ápolást nem igényelnek. A felületeket mindenképpen közel semleges kémhatású tisztítószerekkel szabad csak tisztítani.
Ha kérdése van, esetleg szeretné, ha megnézném az ablakát, igényel-e karbantartást, a Facebookon is elérhet.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges