Mennyi piszokkal jár az ablakszigetelés?

Ablakfelújítás – nem jár piszokkal

A legtöbb félelem, amely a lakásfelújítás kapcsán él az ügyfeleimben, a por és a piszok miatt van. Sokan végiggondolják, hogy a munkák előtt mi mindent kellene biztonságba helyezni, elpakolni, letakarni. Félnek a felújítás utáni nagytakarítástól, és elmegy a kedvük az egésztől, mielőtt belefognának. Pedig meglévő fa ablakaink élettartamát úgy is meg lehet hosszabbítani, hogy nem kell hetekig porban gázolni, vagy takarítani. Higgyék el, egy jó ablakfelújító mester egy óra után olyan állapotban adja át a lakást, mint amilyenben a felújítás előtt volt.

Az ablakszigetelés cseréje ugyanis nem okoz nagy piszkot a lakásban. A legtöbbször még a bútorokhoz sem kell hozzányúlnunk, hiszen nekem csak akkora helyre van szükségem, hogy a nyílászárókat ki tudjam emelni a helyükről. Az ablakokat a bakokra letéve, vízszintes állapotban marjuk körbe. A jó szakember ilyenkor mindig visz magával szőnyeget, amellyel a padozatot védi a sérülésektől.

Ez tűnik a legkritikusabb munkafolyamatnak, de még itt sincs félnivaló: forgács sem keletkezik, mert a speciális géphez csatlakoztatott porszívó elszívja a fűrészport és az egyéb szennyeződéseket. Ezt követően rögzítem a szilikon szigetelőanyagot a kimart mélyedésbe, azaz a horonyba. Végül az ablakok visszakerülnek a helyükre, utána állítom a vasalatokat, és megnézem, minden jól működik-e. Ez az egész belefér egy órába. Ha minden oké, akkor eltakarítom a minimális hulladékot, ami a munkával jár, a régi szigetelőanyagot, és vele a koszt, a port és a szemetet a szőnyeggel együtt kiviszem a lakásból.

Ha úgy döntött, szilikongumi szigetelőanyagot korszerűsíti nyílászáróit, a munka végeztével azonnal birtokba veheti új ablakait. A szigetelés e munka után egy évtizedig biztosan kitart.

Néhány dolgot azonban tudnia kell, hiszen ahhoz, hogy valóban tíz évig élvezhesse megújult nyílászáróit, be kell tartania néhány egyszerű szabályt. A legfontosabb, hogy ha a későbbiekben az ablak újramázolása mellett dönt, semmi esetre se fesse le a szigetelőanyagot. A festék ugyanis tönkreteszi a szilikont, az elveszíti rugalmasságát, így már nem tud hatékonyan szigetelni. Festés előtt tehát távolítsa el a szigetelőanyagot, majd száradás után helyezze vissza.

Az is fontos, hogy ne kezelje semmilyen erős vegyszerrel a szigetelőanyagot, illetve ne törölje át ilyesmivel az ablakszárny szélső oldalát, ezek ugyanis szintén tönkretehetik a gumit. Elegendő néha portalanítani az ablakot, illetve egy langyos mosogatószeres vízbe mártott szivaccsal vagy ronggyal letörölni. Ez nemcsak a felújított, hanem az új ablaknál is igaz.

Évente egyszer érdemes szilikonspray-vel kezelni a gumit. Egy tiszta rongyra fújjon a spray-ből, majd törölje át vele a szigetelőanyagot. Ezeken kívül semmilyen más teendője nincs. Az új szigetelőanyaggal rendelkező ablakok biztosan jól zárnak majd, nem fognak beázni vagy bepárásodni, így nem kell félnie a penészedéstől, nem száll be a por, vagy nem szűrődik be a zaj az utcáról, illetve nem jön be a téli hideg vagy a nyári meleg sem.

Ha további megnyugtató válaszokra van szüksége ablakfelújítás témában, érdemes a facebookos oldalamon is körülnéznie.