Miért fontos a valóban jó üvegezés?
A legtöbb otthon hőveszteségének kb. 30% a nyílászárókon múlik. A hő nagyja az üvegfelületeken, a többi a tokon és a hézagokon távozik el. A régi ablakok, bejárati ajtók szigetelőképességének javítása azonban nem csak ablak lecserélésével oldható meg. Sok pénzt megtakaríthat, ha az egyébként jó állapotú fa ablakot, ajtót felújítja.
Milyen lehetőségei vannak?
A régebbi ablakoknál tapasztalható hibás záródás oka a sokszor lefestett, nehezen és hibásan működő vasalat, mely nem szorítja megfelelően a tokhoz a szárnyat. Ez a probléma a kiszerelés után, a rárakódott festék eltávolításával és a forgópontok olajozásával általában orvosolható. Az ablakjavítás során a szárnyakról és a tokról is el kell távolítani a festéket, és újrailleszteni a záró felületeket.
A tökéletes záródás érdekében szigeteléssel kell ellátni a réseket. A régi ablaküveget (megfelelő fogadóhely kialakítása után) új, korszerű szigetelőképességű üvegre kell cserélni. Amennyiben a keret fogadóképes, érdemes 3 rétegű hőszigetelő üveget beépíteni.
A hőszigetelő üveg több párhuzamosan elhelyezett üvegtáblából álló szerkezet, mely közé páramentesítővel megtöltött távtartó keretet ragasztanak egy elsődleges szigetelést biztosító anyaggal, melyet végül két komponensű ragasztó anyaggal zárnak körbe. A hőszigetelés mellett a többrétegű üvegszerkezeteknek további hasznos tulajdonságai is vannak:
- Hanggátlás
- Tűzgátlás
- Biztonság
Az új üvegszerkezet további hasznos tulajdonságokkal ruházható fel.
Bevonatos üvegek
Funkciójuk szerint hővédő, napvédő és „multifunkciós" csoportokba sorolhatók. Kialakítás szerint pedig kemény, félkemény, és lágy bevonatos üvegeket különböztetünk meg. A kemény bevonatos üvegek beégetett (pirolitikus) bevonattal rendelkeznek, melyet már az alapüveg gyártása során felhordanak az üveg felületére. Ez a bevonat együtt hűl ki az alapüveggel, szinte homogén egységet képez, időjárásálló, tartós felületet ad. A bevonat a szigetelő üvegszerkezet bármely pozíciójában elhelyezkedhet.
A lágy és a félkemény bevonatos üvegek bevonata érzékeny a környezeti hatásokra, oxidálódik. Ezek az üvegek kizárólag szigetelő üvegszerkezetekben használhatóak. A lágy és félkemény bevonatos üvegek a bevonat érzékenysége miatt korlátozottan dolgozhatóak fel tovább (edzés, laminálás, csiszolás). A bevonat felvitele az alapüvegekre speciális - ún. vákuumos, magnetronos eljárással történik.
A hővédő üvegek lényegesen csökkentik a hőátbocsátást, de nem csökkentik lényegesen a látható fény bejutását. Ezzel szemben a napvédő és multifunkciós üvegek nagy mértékben csökkentik a napenergia átbocsátást, és valamennyire a hőátbocsátást.
Ha felkeltettem az érdeklődését, facebookos oldalamon további olvasnivalókat talál.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges