Miként hőszigetel az üveg?
A mai új nyílászárók kivétel nélkül két- vagy háromrétegű üvegezéssel készülnek. Az igazán jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező üvegek esetében a hőveszteség mértéke 10 Celsius fok benti-kinti hőmérséklet-különbség esetén sem haladja meg az 1,2 Wattot négyzetméterenként. Ezzel pedig igen jelentős spórolást lehet elérni az energiaszámlán.
Mitől float az üveg?
Talán sokan találkoztak már a „float üveg” kifejezéssel, amely magyarra lefordítva annyit jelent: „úsztatott”. Az újítás itt az hagyományos gyártástechnológiákkal szemben, hogy az üveg anyagául szolgáló 1500 °C olvadékot egy forró, folyékony ónfürdőre vezetik, ahol ez szétterül.
Az olvadék felületi feszültségének, illetve az ónfürdő felületi simaságának köszönhetően az így keletkezett még képlékeny „üvegszalag” tökéletesen párhuzamos felületekkel rendelkezik. A szabályozott hűtés során történik az üvegszalag feszültség-mentesítése, majd lézersugárral történő átvizsgálása, és ezt követően a pontos méretre vágása, és csomagolása.
És miért low-E üveg?
Az így nevezett üveg float üvegből készül úgy, hogy az egyik oldalára elektromágneses úton fémoxid réteget visznek fel. A bevonattól az üveg színe szabad szemmel nem látható mértékben változik.
A bevonattal kezelt oldal a hőszigetelő szerkezetben az üvegtáblák közötti légrés felé néz. A low-E bevonatú üvegeknél a fény és napsugárzás akadálytalanul jut be a helyiségbe, ezzel szemben az épületben lévő meleget nem engedi ki. Ez a hőszigetelő képesség argon gáztöltéssel még fokozható. A Low-E üveggel kombinált fokozottan hőszigetelő üveg argon gáztöltéssel igen-igen energiatakarékos megoldásnak számít.
Tényleg van otthon low-e üvegem?
Ha a hőszigetelt üveg elé öngyújtót tartunk, a szerkezetbe foglalt üveglapok fénytörése következtében 4 öngyújtó láng tükröződik vissza. Ha a belső üveglap távtartó felőli oldalán lágyfém bevonat található, akkor ez a láng más színű. A tükröződő lángokat ne pont szemből, hanem egy kicsit oldalirányból nézzük, ekkor kétszer két lángot kell látnunk.
Belülről megvilágítva a második, kívülről nézve a harmadik láng színe eltérő a többihez viszonyítva. Általában sötétebb, vörösebb, néha ciklámen színű. Ha minden láng azonos színű, akkor hiányzik az üvegről a hővisszaverő bevonat, tehát nem fokozott hőszigetelésű üveget kaptunk.
Különösen alacsony energia-kibocsátású épületeknél (pl. passzívházaknál) szükség lehet az eddig felsoroltaknál még alacsonyabb hőátbocsátási értékkel rendelkező üvegezésre. Itt a jó hőszigetelésről 3 darab, egyenként 4 mm vastag üveg gondoskodik, melyek közül kettő Low-E bevonattal van ellátva, a légréseket pedig argonnal töltik. Az alumínium távtartók helyett nemesacél tartókat használnak, amelyek hővezetési képessége rosszabb, és kisebb falvastagságuk ellenére megfelelő stabilitással rendelkeznek.
Ha további információkra van szüksége, facebookos oldalamon is megtalálhat.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges