Mitől jó a nútmarásos szigetelés?
Napjainkban egyre több lehetőség nyílik arra, hogy lakásunkat a lehető legkisebb energiával a leghatékonyabban fűthessük. Az energiatakarékos megoldások között kulcsfontosságú szerep jut a hőszigetelésnek, annál is inkább, mert a jó szigetelés egyszeri ráfordítással, minimális kivitelezési idővel és költségekkel hosszú évekre megoldja a hőveszteség problémáját, amit elsősorban a rosszul szigetelt nyílászárók okoznak.
Ha otthonunk ablakainak nem megfelelő a szigetelése, minden fűtési időszakban hatalmas energiaveszteséggel számolhatunk, mivel a réseken kiszökő meleg levegővel gyakorlatilag az utcát fűtjük, a lakás hőmérséklete pedig még korszerű fűtési megoldások mellett sem fogja elérni a komfort zóna alsó határát. Ha nem szeretnénk a hideg napokon, tetemes fűtésszámla mellett is fagyoskodni, ellenőriztessük nyílászáróinkat szigetelő szakemberekkel!
A megfelelő szigetelésen túl ajánlott az egyszeresen üvegezett ablakokat kettős üvegezésűekre cserélni, hiszen így tovább csökkenthetjük a hőveszteséget, ami akár 30-40%-os energia-megtakarítást is jelenthet. A legtöbb épület esetében a hőveszteség legnagyobb része a nyílászárókon és a homlokzaton lép fel.
Nyílászáróknál ez a következő két formában jelentkezik: egyrészt az ún. filtrációs hőveszteség, amely a keret, a szárnyak és a falazat közötti réseken kialakuló légcsere következtében jön létre, másrészt a transzmissziós hőveszteség, amely az üvegezésen és a keretszerkezeten sugárzás és hővezetés formájában lép fel.
Az egyik leghatékonyabb utólagos szigetelési módszer a svéd nútmarásos szigetelés. A módszer gyors, nem jár nagy felfordulással vagy zajjal, ráadásul kis anyagi ráfordítással rengeteg későbbi költséget megspórolhatunk. Az eljárás során egy speciális profilú szigetelőanyagot egy felsőmaróval készített horonyba építünk be, így a szigetelés közvetlenül a tokba, vagy a szárnyba kerül.
Első lépésként a tok és a szárny közé behelyezett gyurma segítségével megállapítjuk a légrés nagyságát, így a beépítésre kerülő szigetelőanyag megfelelő méretét meghatározhatjuk.
Felső-marógép alkalmazásával kialakítjuk a szigetelőprofil helyét. A gép által készített horony 3 mm széles és 7-8 mm mély, a közben képződött fahulladékot nagy teljesítményű porszívó távolítja el. Ezáltal biztosítani tudjuk a munkakörnyezet tisztán tartását.
Ezután a meghatározott méretű szigetelőanyagot egy speciális kézi behengerlő segítségével a horonyba helyezzük, a nyílászáró teljes záródó kerületén. A záródás során a szigetelőanyag összepréselődik, a profil felveszi a rés pontos formáját, hogy a tömítés a lehető leghatékonyabb legyen.
Nem csak a környezetünket, de pénztárcánkat is kímélhetjük, ha minél hamarabb átvizsgáltatjuk nyílászáróinkat, és ha szükséges, ellátjuk őket a legkorszerűbb hőszigeteléssel. Ha ezzel kapcsolatosan kérdése maradt, szívesen válaszolok facebookos oldalamon is.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges