A műanyag sem tart örökké
Nem dőlhetnek azok sem hátra, akik régi ablakukat nemrégiben korszerű(nek mondott) műanyag nyílászáróra cserélték le. Szó sincs ugyanis arról, hogy a műanyag ablak beépítésével minden gondjuk örökre megoldódott volna. Ahogy a fa ablakoknál, úgy a műanyag ablakoknál is szükség van törődésre, odafigyelésre, karbantartásra ugyanúgy.
Amikor kiválasztjuk az új nyílászárókat, mindenképpen kérjünk tanácsot szakembertől, hogy ne utólag kelljen meglepődnünk. Ha nem beszél le a mester a műanyagról, akkor sem mindegy, hogy, hogy milyen típusút választunk. A laikus tekintet számára minden műanyag ablak egyforma, de minőség és tartósság szempontjából igen nagy különbség van az egyes gyártmányok között. A mai kínálatot tallózva megállapítható, hogy a hazai gyártású ablakok és ajtók bár minőségiek, de ár szempontjából nem képesek felvenni a versenyt a külföldi nyílászárókkal. Így itt is a szokásos gond áll előttünk: olcsóbbat, de kevésbé jó minőségűt vagy a drágábbat, de a megbízható terméket válasszunk?
Figyeljünk a szigetelésre
A műanyag nyílászárókban lévő szigetelésnek előbb-utóbb szintén lejár az élettartama. Ha az ablakot új állapotában tesszük a helyére, a benne lévő gyári szigeteléstől általában 5 évet várhatunk. Ez a kaucsukból készült szigetelőanyag élettartama, ami nem tud megfelelően alkalmazkodni az időjárás változásaihoz, a napfény pedig a legnagyobb ellensége.
A gumiréteg idővel repedezni kezd, majd megkeményedik, ami meggátolja, hogy ablakunk a későbbiek során is ellássa egyik alapvető funkcióját, a szigetelést. Amennyiben viszont felárral megrendeljük hozzá a szilikon szigetelést, akár plusz öt évet nyerhetünk, azaz átlagosan 8–10 évre hosszabbodik a szigetelés élettartama.
Ha mégsem így döntünk, a gyári szigetelés elhasználódása után – a tévhittel ellentétben – a műanyag nyílászáróknál is lehet utólagos szigetelést alkalmazni. Ennek lényege, hogy a régi tömítőanyagot kell kicserélni, ehhez többféle tömítő profil közül választhatjuk ki a legmegfelelőbbet. Néha elég nehéz a bele való tömítést kiválasztani, hiszen ahány gyártó, annyi profil létezik. Akár hoppon is maradhatunk, ha időközben a gyártó cég megszűnt.
Forduljunk szakemberhez!
A szigetelőanyag cseréjét mindig bízzuk szakemberre. A nem megfelelő szigetelésnek a tömítőanyag elhasználódásán kívül ugyanis más okai is lehetnek. Ilyen például a nem megfelelő záródás, a nyílászárók rossz beállítása vagy a vízelvezetők koszolódása. Ha ezek bármelyike fennáll, a szigetelés éppúgy nem működik, mintha maga a tömítőanyag öregedett volna el.
A szakember jelenléte tehát azért fontos, mert lehet, hogy nem is a szigeteléssel van probléma, ahogy azt mi elsőre gondoljuk, hanem egész más áll a háttérben, amit csak szakavatott szemek tudnak megállapítani.
További információkért, javaslom, kattintson facebookos oldalamra.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges