Nem csak az ablaktól lesz fény
Sok olyan otthon van, amelynek tervezésénél aligha gondoltak az elegendő fényre. Apró, erődszerű ablakok sorakoznak a homlokzaton, és az ott lakók gyakran panaszkodnak, hogy kevés a fény. Azonban érdemes tudni, számos olyan lakberendezési trükk létezik, mellyel optikailag befolyásolhatóak a terek. A belsőépítészek tudják, hogy egy lakás hangulatát a színek és a fények határozzák meg leginkább. Néhány profi megoldás alkalmazásával bárki becsalhatja a fényt még a sötétebb helyiségekbe is, és ezzel ügyesen befolyásolható a szoba látszólagos mérete.
Ha színekről van szó, a kicsi és sötét helyiségekben fontos azt figyelembe venni, hogy az eredmény tágas és világos legyen. Ha ezzel az adottsággal még a helyiség berendezése is harmonizál, akkor nem fog feltűnni, hogy elszabta a tervező az ablakot.
A változatos megvilágítás lehet az egyik kulcs. Ha sötét a szoba, különösen fontos, hogy különböző típusú lámpákat használjunk. Érdemes a különböző tevékenységekhez a megfelelő fényforrást választani: az olvasósarokba irányított olvasólámpa kerüljön például. Legyen emellett egy mennyezeti, központi fényforrás is. A különböző világítások segítségével a szoba egyes részletei kiemelhetőek, ami pedig sötétben marad, nem kap figyelmet.
A dísztárgyak a polcokon, vagy éppen a festmények jobban mutatnak, ha külön fényt kapnak (ahogy a képtárakban, múzeumokban ezt láthatjuk). Könnyű megoldani, hogy az adott tárgy közelébe kerüljön egy lámpát, és úgy fordítsuk, hogy a fény egyenesen a tárgyra vetüljön. Ha ez túl erős, el lehet kicsit fordítani. A szórtabb fénynél kialakulhat az összhatás. Érdemes úgy alakítani, hogy a fény alulról világítsa meg a tárgyat. A lámpa helyzetének minden változásával átalakulnak kicsit a fényviszonyok, érdemes addig kísérletezni, amíg meg nem lesz a fény és az árnyék legkellemesebb kombinációja. A képeket akár falra szerelhető fényforrással tehetjük szebbé. Az általános, a helyi megvilágítás és a fókuszos világítás nagyon tökéletes összhatást eredményezhet bármilyen ablaktalan szobában is.
A természetes és a mesterséges fény egyaránt alkalmas a tér méretének manipulálására. Ha kicsi az ablak, nem szabad függönnyel vagy rolóval tovább takarni. A cél az, hogyannyi természetes fény áradjon be, amennyi csak lehet. Ha egy másik, közeli helyiségben van jó ablak, tükrökkel lehet a fényt áthúzni az ablaktalan szobába. Kis terekben hasznos, ha a lámpákat a padló közelébe rakjuk, ami lefelé irányítja a tekintetet, és így elterelődik a figyelem a szűkösségről.
A színek ügyes kombinálásával és gondos tervezésével még a legkisebb lakás is teljes értékű, meghitt otthonként funkcionálhat. Érdemes világos árnyalatokat választani a falakra, és egy másik világos színt a plafonra és a padlóra is. Ettől nem lesz unalmas a lakás. Ha ragaszkodik a kedvenc színéhez, abból is érdemes a pasztell változatot használni.
Kis terekben érdemes kevés mintát alkalmazni, de szabad szokatlan színösszeállításokat, illetve különféle textúrákat és vizuális trükköket megcsinálni. A nagyon halvány színek hatására a felületek távolabbinak és kevésbé feltűnőnek látszanak, tehát tágítanak. A kis szobákban a szellős és nyugodt hatás kialakításának legegyszerűbb módja az, hogy a fontos felületeket fehérre festi. Ajánlható még a meleg őszibarackszíntől a halványkékig az árnyalati tartomány.
Függönyökkel, díszpárnákkal, kisméretű képekkel vagy szőnyegekkel véletlenszerű foltokban is bevezethetőek különböző színek, de a harmónia miatt egyetlen szín árnyalatait érdemes használni. Ha nem hoz létre túl sok, vagy túl erős kontrasztot, még a sötét színek is jól mutathatnak.
Alacsony mennyezetű, kis szobákban a színek segítségével a tágasság mellett a magasság látszatát is megteremthetjük. Ha nincsenek díszítőelemek, fesse fehérre a plafont, a falakat pedig a szegélyléctől a mennyezetig azonos, egy fehérhez közeli tónusra. A lényeg: a mennyezet legyen nagyon világos, a felső díszszegélyt már picit erősebb, a középső díszszegély fölötti rész pedig valamivel színesebb variáns. Ezt kell folytatni hasonló módon lefelé, egészen a padló fölé szerelt szegélylécig. A padló kapja a legmélyebb tónust, de azért ne legyen túlságosan sötét, mert ettől a szoba még kisebbnek tűnhet, mint amilyen valójában.
Kis lakásokban különösen ügyelni kell a rendre. Legyen sok láthatatlan tároló a különböző dolgoknak: az ajtó feletti részek, az ágy alatti területek mind értékes helyek a lakásban. A bútorok inkább kicsik legyenek, illetve csinosak, mint terebélyesek, és lehetőleg többfunkciósak: például, ha a dohányzóasztalon étkezni és dolgozni is lehet, máris rengeteg helyet nyertünk.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges