Nem lemondás a takarékosabb otthon

Ablakfelújítás - energiatakarékosabb otthon

Sajnos még mindig nagyon sokan vannak, akik szomorúan, bosszankodva nézik a háztartásba érkező sárga csekkeket. Hatalmas fűtésszámla, magas villanyszámla, tragikus vízszámla… Pedig ennek nem kellene így lennie. Nem kell hidegben, vagy sötétben ülni otthon, nem a lemondás a megoldás szerintem. Apró praktikákkal, kisebb-nagyobb felújítással, a legjobb befektetésnek bizonyuló házfejlesztéssel nagyon sokat spórolhatunk ezeken a számlákon. Ebből az írásból megtudhatja, hogyan.

Ne dobja ki pénzét az ablakán!

Amit bárki meg tud első lépésként oldani: tegyen egy alufóliát, vagy más hővisszaverő tulajdonságú anyagot a fűtőtest mögé. Talán ez az első, és a legolcsóbb energiatakarékos megoldás. De arra is odafigyelhetünk, hogy az ablakokon besütő nap energiája még télen is jól hasznosul, ezért érdemes beengedni. Naplemente után azonban gyorsan lehűl az ablakfelület, ezért ilyenkor húzzuk be a függönyt, eresszük le a redőnyt. Szerintem az első és a legfontosabb, hogy minden nyílászárónk szigetelését a lehető legjobb állapotba hozzuk. Ha ezt a lépést kihagyjuk, az energia kiszökik otthonunkból, gyakorlatilag az utcát fűtjük.

Nem biztos, hogy mindenki tudja: egy megszokott családi ház esetében a falakon 20–30, a tetőn 15–25, a kéményen 10–20, a nyílászárókon akár 25, a födémen és padlón át 10–15 százaléknyi hő távozik. Elképesztő számok, nem? Viszont ez a veszteség jó hőszigeteléssel negyedére–ötödére csökkenthető. Gondoljon bele, ez megtakarítás akár meg is felezheti a fűtésszámlát. Néhány tél, és a beruházás megtérül, az után pedig szabad pénzforrásokat teremt háztartásában. Számoljon utána, mi mindenre költhetné energiaszámlájának e felszabadult felét!

A megfelelően hőszigetelt ablakokkal a felére csökkenthető a kiszökő meleg mennyisége. Nem csak a hőszigetelő üveg vastagsága (én mindig 24 mm-est használok), de a felületek közé zárt, megfelelő gáz (ennek némileg más a halmazállapota és jobb a hőszigetelő képessége, mint a levegőnek) vastagsága is fontos. Helyes szigeteléssel elkerülhetjük a túlszigetelés mumusát, a páralecsapódást és a penészedést. Fontos tudnia, az ablakok, ajtók utólagosan is szigetelhetőek. Ha a nyílászárók nagyon rossz állapotban vannak (néha előfordul, hogy menthetetlenek), akkor az ablakcsere jöhet szóba.

Árnyékolás

Jól tervezett árnyékolástechnikai megoldásokkal nem csak nyári forróságtól védhetjük meg otthonainkat, de a téli hőveszteséget is jelentősen csökkenthetjük. Egy leeresztett redőny az ablak hőveszteségét átlagosan 30 százalékkal csökkentheti. Ha egy fokozottan hőszigetelt üvegű ablakra minőségi alumíniumredőnyt szereltetünk, a hőveszteség akár 50 százalékkal is kevesebb lehet a téli hónapokban.

Lehet-e spórolni a vízen?

Vannak erre is módszerek. Ilyen megoldás például a víztakarékos szabályozókkal ellátott csap. Egyszeri kiadás, komoly spórolás. Vagy vannak a közismert víztakarékos WC-tartályok. Biztosan látott már ilyet: a hagyományos rendszernél egy öblítés során az összes víz, míg az ilyen víztakarékos-tartályoknál csak annyi víz használódik el, amennyi szükséges. Érdemes felszerelni.

Fontos, hogy odafigyelünk a csaptelepekre is. Például ha van csak egyetlen csöpögő csapunk, és az mindössze egy cseppet ejt másodpercenként, akkor is e rossz csapon keresztül évi 10 ezer liter vizet folyatunk el. Ezért ha észrevesszük a csöpögő csapot, azonnal szóljunk egy szerelőnek – vagy oldjuk meg magunk.

Magas az áramszámla?

Első és legfontosabb, hogy ahol lehet, természetes fényt használjuk. Ez a legolcsóbb energia. Villanyt mindig csak ott és akkor égessünk, amikor elengedhetetlen. A legközelebbi felújításkor a szobákat essük világosabb színűre (esetleg a függönyöket is cseréljük világos színűre). Ezek a fény akár háromnegyedét is visszaverik. Máris világosabb van otthon.

Talán nem közismert, de fontos tudni: az izzószálak a felvett energiamennyiség körülbelül 90%-át hővé alakítják, csak 10% marad a fénynek. A kompakt fénycsövek, és egyéb, kifinomultabb technológiával működő fényforrások a felvett energia 50%-át is átalakítják fénnyé. Ezek egyszeri nagyobb költséget jelentenek, de hosszú távon mindenképpen nyereséges. Sajnos a kompakt fénycsövek élettartamát a gyakori kapcsolgatás megrövidíti. Ezért ajánlatos ezeket ablaktalan helyiségekben használni, ahol folyamatos világításra van szükség.

Ha többet szeretne megtudni a nyílászárók energetikai korszerűsítési lehetőségeiről, szóljon hozzá e cikkhez, vagy kérdezzen a fórumon