Nyakunkon a Húsvét és a nagytakarítás
A Húsvét eredetileg zsidó ünnep, a pészah az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe. A világ minden táján ünnepelnek húsvétkor, még a nem keresztények is. Mivel a húsvét nem egy nap, hanem több napból álló ünnepsorozat, számos más szimbólum is kötődik hozzá. Az is tény, hogy a Húsvét az otthonok megújításának, a nagytakarításnak az ideje is. Ehhez is sok jó szokás, tipp, trükk kapcsolódik, amelyet érdemes megismerni.
Az Ótestamentum szerint ekkor az Egyiptomot ért tíz csapás közül utolsóként lecsapott a Halál Angyala, és magával ragadott minden elsőszülött fiút. A zsidók Isten parancsának engedelmeskedve bárányt áldoztak, és annak vérével bekenték az ajtókat, így a Halál Angyala őket nem bántotta. Jézus halála ugyanezt az áldozatot hordozza magában, hiszen ezzel váltotta meg az emberiséget. Jézus az utolsó vacsorát (a zsidó pészah ünnepén) tanítványai körében töltötte, mely éjszakán Júdás elárulta. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás és az újjászületés.
Az újjászületés szimbóluma a tojás, mivel az új élet kezdetét jelképezi. Több európai nyelven Östre istennő nevével jelzik a húsvétot. Húsvétkor az istennőt szimbolizálja a tojás és nyúl. Oster istennő a túlvilág istennője, ünnepe a tavaszi napéjegyenlőségkor volt. A húsvét magyar neve azt jelenti, hogy a hívők a 40 napos böjt után (utalás Jézus negyvennapi sivatagi tartózkodására) húst vesznek magukhoz.
Mivel a húsvét nem egy nap, hanem több napból álló ünnepsorozat, számos más szimbólum is kötődik hozzá: húsvét vasárnap például a feltámadás napja és a hagyomány szerint ilyenkor bárányt fogyasztanak. A bárány az áldozat, a szolgaság szimbóluma.
A húsvét hétfő a magyar népszokásban a locsolkodás napja. A tiszta víz megtisztító erejébe vetett hit az alapja. A bibliai eredet szerint a locsolás alapja, hogy a Krisztus sírját őrző katonák vízsugárral tartották távol a feltámadás hírére odasereglett asszonyokat.
A húsvéti tojás nemcsak a születés, de a családi összetartozás jelképe is egyben. A családtagoknak együtt kell elfogyasztani a húsvéti tojást, ha valamikor szétszóródnak, elválnak, a húsvéti ételek segítenek, hogy hazataláljanak. A húsvét mindig is a feltámadás, újjászületés és a remény ünnepe lesz.
Ősidők óta a világ minden táján megünnepelték a tavaszt, a természet újjászületését. Tavasszal megújul a természet, itt az ideje, hogy a lakás is megújuljon. Az ünnep előtt szánjunk időt az alapos nagytakarításra.
Az első lépés a rendrakás. Figyeljünk a sorrendre: takarítás közben felülről lefelé, és belülről kifelé haladjunk. Kezdjük a pókhálózással, folytassuk a portörléssel. Töröljük le a port a ritkábban látogatott helyekről: a szekrény tetejéről, a karnisról, a lámpaburáról (és a belsejéről), a magasan futó gázcsövekről, a képkeretekről. Ennek során szedjük le a függönyöket, és szép sorjában mossuk is ki mindet. Létezik teleszkópos tollsöprű is, így a szekrények fölötti zugokból is eltávolíthatjuk a pókhálót.
Ha van rá mód, vigyük ki az összes mozdítható szőnyeget, faliszőnyeget, ágytakarót a teraszra vagy az udvarra, és poroljuk ki a friss levegőn. Más lesz az illata, kellemesebb lesz még a fogása is ezután.
Végül jöhet a „kötelező program”: az ablakmosás. A téli piszkot először tiszta, langyos vízzel mossuk le az üvegről és az ablakkeretről, csak utána kezdjünk a finommunkába, tisztítószerrel. Ha bármi bajt lát az ablakon, nem záródik, átfúj rajta a szél, szóljon nekem, szívesen rendbe hozom, felújítom ablakát.
A fürdőszoba és a konyha is igényel némi pluszmunkát. Ecettel vagy citromsavval érdemes eltávolítani a vízkövet a zuhanyrózsáról, a penészt a nedvesebb, zártabb sarkokról. Ha a kád szélén már nagyon elszíneződött vagy hiányos a szilikon tömítő, házilag is kicserélhetjük.
A parketta, a padlócsempe vagy a szőnyegpadló kitisztítása a végére marad, ezt is a szokásosnál alaposabban végezzük el.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges