Párásodik az ablaka? Tegyen ellene!

Ablakfelújítás – Párásodik az ablaka? Tegyen ellene!

Bármely jól szigetelt lakásban minden fűtési időszakban előforduló gond a felgyülemlő pára. A szigetelés miatt a természetesen képződő vízgőz és más anyagokat nem tudnak eltávozni a helyiségekből, amely a párásodás, penészedés és rossz minőségű levegő problémájához vezet. Az ablakot természetesen sajnáljuk hosszan kinyitni, hiszen épp azért költöttünk a nyílászárókra, hogy ne az utcát fűtsük. Van megoldás erre?

Hiszen mindenkinek az lenne az első gondolata, hogy a magas páratartalmat rendszeres szellőztetéssel csökkentse. Ha csak a levegő szárítása a cél, még a buktatott ablak is megteszi, de ez a fűtési időszakban rendkívül energiapazarló. Helyette sokan a napi többszöri, alapos, teljesen kitárt ablakokkal történő szellőztetést javasolják. Ezzel a párás, meleg levegő hamar kimegy a lakásból, a kintről bejövő hűvös levegőt a tárgyak és a falak gyorsan felmelegítik, és ezáltal a levegő relatív páratartalma lecsökken.

Látható, hogy a gyakori ablaknyitásos szellőztetés megoldást jelenthet a párásodásra, de ha kiengedjük a meleget az ablakon, akkor mi értelme volt a vastag hőszigetelésnek, és a légtömör, jól szigetelt nyílászáróknak? Nem beszélve arról, hogy nincs, aki folyamatosan tudná figyelni az aktuális páratartalmat és annak függvényében nyitogatná az ablakokat.

A pára a penészesedés melegágya, és tapasztalataim szerint a vegyszeres kezelések a penész ellen csak ideiglenes megoldást jelentenek, hiszen akkor ugyan megölik a penészgombát, de nem szüntetik meg a létéhez szükséges feltételeket, így előbb-utóbb azok újra megjelennek.

Megoldás: szellőző rendszerek működtetése

A korszerű szellőzési rendszerek tökéletesen alkalmazkodnak mindennapi életünkhöz, és a házban végzett tevékenységhez igazodva, észrevétlenül gondoskodnak arról, hogy mindig a szükséges mennyiségű friss levegő legyen otthonunkban, irodánkban, ugyanakkor megkímélnek az ablaknyitás okozta szellőzési hőveszteségtől.

A légcsere lehet folyamatos is, például magas minőségű légelszívó berendezés használatával. A légelszívás azonban csak akkor hatásos, ha nem hozunk létre a lakásban vákuumot, vagyis a levegő bevezetéséről is gondoskodunk.

Nagyszüleink otthonában ilyen légbevezetést jelentettek az idős fa ablakok is, ezek mai használata azonban már némileg energia-pazarló és kontrolálatlan megoldásnak számít.

Az ablakok keretébe épített légbevezetők sokkal jobb megoldást jelentenek, különösen, ha a légbevezetést a belső levegő páratartalmának függvényében (higroszabályozás) automatikusan szabályozzuk.

Az ilyen energiatakarékos, páraszabályozott központi ventilátoros rendszer, csak ott és akkor szellőztet, amikor és ahol ténylegesen indokolt.

Ha kérdése maradt, a Facebookon is szívesen válaszolok.