Tavasszal az ablakra fókuszálunk
A besütő napfény ilyenkor, tavasszal a nagytakarítást juttatja eszünkbe. De nem csak azt. A szép napfényes hetekben a kitárt szárnyú ablakok, ajtók hibái is szembeötlővé válnak. Ilyenkor sokan gondolkodnak el a cserén, vagy az ablak felújításán. Kérdések merülnek fel: melyik ablaktípus szigetel jól, melyiket könnyű karbantartani, melyik a strapabíró, és nem utolsósorban, melyik ablaktípusra lesz elég pénz a zsebünkben? Nézzünk akkor szét ez ügyben.
Érvek a faablakhoz
A hagyományos fa nyílászárók mai megjelenése a szerkezetében ragasztott, profilozott (azaz csomó- és hibamentes elemekből álló) fából készített, hőszigetelt üvegezésű ablak. Újonnan nem biztos, hogy a legolcsóbb megoldás, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a meglévő fa ablakok többsége felújítható.
A fa formailag gazdag, az íves, kazettás kialakítástól kezdve a geometrikus osztásrend szerinti megoldásig sok változat megtalálható. A fa felületét láttató vékony lazúrok, az erőteljes színek mellett a fa erezetét még megmutató vastag lazúr és a teljes, egyenletesen tömör bevonatot adó zománcfesték más-más hatást keltenek.
Igen, ezek a szép fa felületek az időjárás hatására öregednek, bevonatukat minőségtől függően 5–10 évente fel kell újítani. Tartósabb lehet a nyílászáró, ha alumínium külső profilt kap a fa ablak a festett bevonat helyett, így a külső ellenálló felület mellett a beltérben megtarthatjuk a barátságos anyagot.
Lehet műanyagból is ablak
A műanyag, többkamrás profilokból kialakított nyílászárók egyre elterjedtebbek. A megjelenésük idején kialakult idegenkedést a továbbfejlesztett UV-álló alapanyagok, a változatos profilformák, a jó hőszigetelő képesség és könnyű karbantartás lassan eloszlatta. Ennek ellenére még vannak ezzel gondok, különösen a feltűnően olcsó darabokkal, amelyekkel csak bosszúság jár, és nem megnyugvás.
A műanyagok közül a sokcellás, fém betéttel merevített profilok nagyobb üvegfelületek kialakításra is lehetőséget biztosítanak. A profilok formailag is gazdagodtak, a szögletes „irodai” hangulatú elemektől az íves gömbölyített hagyományos formát idéző változatokig.
Az ablakfelület készíthető a fa elemekhez hasonlóan íves, valódi, illetve üveg között elhelyezett álkazettás módon is. A fehér mellett megjelentek az anyagában színezett profilok, látszó felületen dombornyomással készített famintás fóliákkal.
Lehet fémből is
A magánépítkezések során kevésbé elterjedtek a fém nyílászárók. Az alumínium nyílászáró jó tulajdonságai ellenére (hőhídmentes, kis karbantartási igényű, nagy üvegfelületek képezhetők) magas bekerülési költsége miatt leginkább csak közületi épületeknél használatos.
Nagy üvegfelületek, jelentős mechanikai igénybevétel, nagy páraterhelés esetén azonban megkerülhetetlen. Profilkialakításaik és a ráégetett porszórással készített ellenálló színes felületük szélesebb felhasználást biztosíthatnának.
Az üveg sem mindegy
Az üvegszerkezetek rétegeivel, vastagságával, a rétegek közötti gáz fajtájával nagymértékben javíthatjuk a szigetelés értékét, a zajvédelmet. Emellett az üveg színének, anyagának megválasztásával a nyári túlzott felmelegedés ellen is védekezhetünk.
Kevéssé használatos a magánépítkezések során, hogy az épület mechanikai védelmét törésálló, réteges üveggel erősítsük, kiváltva ezzel a rácsokat. Ilyen speciális igényekkel forduljunk szakemberhez, mert a többrétegű üvegtáblák súlyát, szerkezeti vastagságát a profilméretnél figyelembe kell venni.
Ha még marad önben kérdés, facebookos oldalamon szívesen válaszolok.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges