Tavaszi teendők hőszigetelt ablakaink körül
Tavasszal sem szabad elfeledni, hogy házunk nyílászárói nemcsak a téli hidegtől, hanem a nagy melegtől is védik az otthonunkat. Ezért érdemes kis időt szánnunk arra, hogy átnézzük, rendben szolgálnak-e még, így még a nyár előtt csúcsformába hozni fa ablakainkat. Néhány gondolatot összeírtam a legfontosabb tavaszi teendőkről.
A fából készült hőszigetelt nyílászárók esetében a karbantartást alapos tisztítással érdemes kezdeni. Leginkább langyos vízbe mártott és kicsavart rongyot érdemes használnunk. Előfordulhat, hogy az ablakszárnyak külső részén, az alsó peremen, vagy az üveg mellett találunk majd sérült festést. Ezeket akár szakemberrel, akár házilag érdemes kijavítani. A modernebb ablakokon már fémből van a vízvetővel megegyező színű szárnytakaró. Ennek kifogástalanságát is érdemes ellenőrizni.
Takarítás közben azt is ellenőrizzük, hogy a gumitömítések épek legyenek. Különösen ügyeljünk arra, hogy a gumitömítések a helyükön maradjanak, mert ezeknek az ablakoknak a precíz zárását a gumitömítés szavatolja. Előfordulhat, hogy az egész éves használat során a gumi kicsúszik a helyéről, esetleg elszakad, vagy a zárszerkezetbe csípődik be. Amennyiben sérült tömítést talál, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, és minél hamarabb kicseréltetni.
Nézzük át a zárakat is!
Az új nyílászárók már rozsdamentes vasalatokkal szereltek. Azért mégis előfordulhat, hogy nem megfelelően, kissé nehézkesen működnek. Ilyenkor egy pár csepp olaj nem fog megártani. Vannak a vasalaton lyukak, ezt egyes vasalaton kis olajozó sémával jelzik is, ahova az olajat bejuttatva könnyebbé tehetjük a működést.
Bukó-nyíló ablakoknál néha előfordul a hibás működtetés gátló felakadása. Ez a kilincs felőli oldalon az ablak aljától 15-25 centire található kis rugós kallantyú. A feladata, mint a neve is elárulja, hogy megakadályozza, hogy nyitás funkció estén ne tudjon bukni az ablak, mert akár ránk is eshet az ablakszárny. Az is előfordulhat, hogy a felakadt hibás működtetés gátló miatt addig erőltetik a vasalatot, hogy valamelyik belső része eltörik. Ilyenkor aztán költséges lehet a javítás.
Azt tanácsolom, ha rosszul működik az ilyen ablak, mindenképpen forduljanak szakemberhez, ne javítgassák házilagosan, mert így előfordulhat, hogy csak nagyobb kárt csinálnak. Ugyan ezt javasolnám akkor is, ha esetleg súrlódik vagy leszállt az ajtó vagy ablakszárny, mert a hozzá értő pár mozdulattal beállítja, és nem romlik tovább a helyzet.
Csillogjon az üveg is!
A fa nyílászáróknál az üveg és a fa közé sziloplaszt van nyomva. A sziloplasztnak két feladata van. Egyrészt rugalmas ágyat ad az üvegnek, így biztosítja, hogy a fa esetleges mozgásakor ne törjön el. A másik feladat a csapadék víz elleni védelem. Az üveg külső oldali takarításánál alaposan nézzük át a szilopplaszt tömítést is. Amennyiben olyan részt találunk, ahol rés van az üveg és a fa között, azt ki kell javítani, mert később beázhat az ablak. A sziloplaszt javítást magunk is elvégezhetjük. Aki mégsem bízik magában, hívjon szakembert.
Ha további tippekre kíváncsi, ajánlom facebookos oldalam is.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges